انحراف بینی  منجربه تغییر فرم بینی می شود به همین دلیل با کج شدن بینی اشتباه گرفته می شود. در این مقاله قصد داریم توضیحات مفیدی درباره جراحی انحراف بینی و تفاوت های انحراف بيني با کج بودن بینی ارائه دهیم. برای رفع مشکل جراحی انحراف بینی نیاز به جراحی بینی دارید.در صورتی که تصمیم به جراحی گرفتید می توانید به دکتر سعید فرهی بهترین جراح بینی بابل مراجعه کنید.

 

انحراف بینی - دکتر فرهی

 

انحـراف بيني چیست ؟

وقتی که تیغه ی وسط بینی کج شده باشد بینی دچار انحراف شده است و در مواقعی که انحـراف بيني شدید باشد مشکلاتی چون سر درد ، بیماری های سینوزیت و بیماری های تنفسی را در پی دارد.انحراف بینی شدید باعث گرفتگی سوراخ های بینی می شود و اگر سوراخ های بینی گرفته شوند مجراهای بینی نیز تحت تاثیر قرار می گیرند و باعث بروز مشکلاتی برای عملکرد بینی می شوند و بهتر است برای درمان  به جراح بینی مراجعه شود.جراحی انحراف بيني یا سپتوپلاستی با رفع کج بودن تیغه وسط بینی منجربه بهبود انحراف بيني و بهبود عملکرد بینی می شود.

 

آمادگی پیش از انجام جراحی انحراف بینی

 • پزشک ممکن است از شما بخواهد که مصرف یک سری از داروها نظیر ایبوپروفن ،آسپرین و مکمل های گیاهی را قطع کنید.
 • اگر داروهایی بدون نسخه مصرف می کنید و یا به داروهای بیهوشی حساسیت دارید حتما پزشک را از این موضوع مطلع کنید.
 • دکتر از شما درخواست می کند که در صورت که سیگاری هستید مصرف سیگار را دو هفته پیش از انجام این پروسه قطع کنید.

جراحی انحراف بینی

برای انجام جراحی ابتدا شخص تحت بیهوشی عمومی و بی حسی موضعی قرار می گیرد.بعد از اینکه این فرآیند انجام شد جراح برش کوچکی را در ناحیه سپتوم ایجاد می کند وتغییرات بر روی استخوان ها و غضروف هایی که نیاز به حذف یا اصلاح دارند انجام می شود.
بعد از اینکه پزشک تغییرات را انجام داد برش را بخیه می زند این پروسه معمولا یک ساعت الی یک ساعت و نیم به طول می انجامد.
ممکن است جراح روش بسته را برای رفع مشکل انحراف بینی انتخاب کند که در این صورت بدون ایجاد برشی در خارج بینی این تغییرات را از طریق سوراخ های بینی انجام می دهد. بخیه ها نیز در این تکنیک تمامآ داخلی می باشند.

مراقبت های بعد از عمل انحراف بینی

 • بعد از انجام این عمل مشکلات تنفسی شما برطرف خواهد شد. برای اینکه هر چه زودتر به چیزی که انتظار دارید دست پیدا کنید
 • چند روزی بعد از جراحی برای کاهش هرگونه فشار اعمال شونده بر روی بینی از جوییدن زیاد خودداری کنید و سعی کنید غذاهای نرم و پوره بخورید.
 • مواد مغذی و سرشار از سبزیجات را در برنامه غذایی تان بگنجانید.از مصرف غذاهای فست فود ، چرب و حاوی سدیم بپرهیزید.
 • سعی کنید تا چند روزی بعد از انجام جراحی برای مقابله با هرگونه خونریزی سر خود را پایین نیاندازید و به هنگام خواب و استراحت نیز سعی کنید سر را به کمک بالش بالا قرار دهید.
 • باید سعی کنید از حضور در اماکن مملو از جمعیت تا طی شدن زمان ریکاوری پرهیز کنید.
 • هرگونه ضربه یا فشار می تواند نتیجه منفی برای شما داشته باشد.
 • از سیگار کشیدن و قرار گرفتن در محیط های مملو از دود سیگار تا مدتی باید صرف نظر کنید زیرا روند بهبودی را بسیار آهسته پیش خواهد برد.
 • هرگونه تصادفات رانندگی ممکن است موجب ایراد ضربه به بینی شود در صورتی که در اتومبیل هستید حتما از کمربند ایمنی استفاده کنید.
 • فعالیت های پرتحرک ورزشی همانند اروبیک و ورزش هایی که با توپ انجام می شوند تا ۶ ماه بعد از جراحی توصیه نمی شود.
 • تا مدت زمانی که پزشک برای شما تعیین می کند قادر به نفس کشیدن از بینی نخواهید بود و باید از راه دهان نفس بکشید.

اهمیت جراحی انحراف بینی

جراحی بینی دو نوع دارد : جراحی زیبایی بینی و جراحی درمانی بینیجراحی انحـراف بيني ، درمان پولیپ بینی ، درمان بیماری سینوزیت و غیره جرو جراحی های درمانی بینی هستند.جراحی زیبایی بینی و جراحی درمانی بینی را می توان به طور همزمان نیز انجام داد .رفع انحـراف بيني موجب بهبود عملکرد بینی می شود و این امر نیز تنفس را برای فرد آسان می کند.در برخی مواقع انحـراف تیغه وسط بینی فقط منجربه کج شدن و تغییر فرم ظاهر بین می شود  و فرد هیچ گونه مشکل تنفسی ندارد.درچنین مواقعی بهتر است فرد تا اتمام دوره بلوغ صبر کند و سپس اقدام به انجام سپتوپلاستی نماید ولی اگر انحراف بینی مشکلات و بیماری هایی را در پی دارد هرچه سریع  تر برای درمان اقدام کنید.

 

 

هزینه انحـراف بینی

با توجه به دستمزد جراح بینی هزینه های جراحی بینی متغیر است .اگر انحراف بینی ، مشکلی برای عملکرد بینی به وجود نیاورده باشد بیمه هزینه سپتوپلاستی را پرداخت نمی کند.ولی اگر جراحي انحـراف بيني برای بهبود عملکرد بینی انجام شود بیمه هزینه آن را پرداخت می کند.تشخیص این مشکل و کج بودن بینی باید توسط متخصص انجام شود.تشخیص دقیق انحراف بينی توسط فرد غیرممکن است به همین دلیل بهتر است برای تشخیص به جراح بینی خوب مراجعه شود.در اصل سپتوپلاستی باید بدون بروز هیچ گونه عوارضی انجام شود زیرا به دلیل بهبود عملکرد بینی انجام می شود و فرد نباید بعد از جراحی بینی کوچکترین مشکلی داشته باشد.به همین دلیل توصیه می شود که در انتخاب جراح بینی عجله نکنید و خوبی تحقیقات مورد نیاز را انجام دهید و بهترین را انتخاب کنید.

آیا می توان از انحراف بینی جلوگیری کرد؟

 • برخی از افراد انحراف بینی را از بدو تولد تجربه می کنند اما بروز این مشکل ممکن است در اثر اتفاق یا سانحه ای روی دهد.
 • در صورتی که به طور مادرزادی دچار سپتوم کج نیستید می توانید برای کاهش ریسک آسیب ها موارد زیر را رعایت کنید :
 • استفاده از ماسک مخصوص یا محافظ به هنگام انجام هنرهای رزمی یا ورزش هایی که در آنها ممکن است برخورد اتفاق بیافتد.
 • بستن کمربند ایمنی تحت هر شرایطی
 • سعی کنید از ورزش هایی که امکان برخورد اجسام مانند توپ در آنها وجود دارد خودداری کنید.

آیا می توان جراحی انحراف بینی را به طور همزمان با زیبایی انجام داد ؟

برخی از افراد که مایل به جراحی انحراف بینی خود هستند دوست دارند که بینی را از حیث زیبایی نیز عمل کنند . زیرا از این طریق می توانند با یک بار جراحی هم مشکلات تنفسی و هم مشکلات نا زیبایی و ساختاری را برطرف کنند.

عوارض جراحی

هر نوع عمل جراحی ممکن است به همراه خود عارضه هایی را برای افراد به وجود بیاورد
خونریزی بیش از اندازه بینی
مشکلات بویایی
بروز هماتوم
به وجود آمدن عفونت
وجود مشکلات تنفسی حتی بعد از جراحی

آیا عمل انحراف بینی می تواند کجی بینی را نیز اصلاح کند؟

اصلاح کجی بینی نیازمند عمل زیبایی است و عمل انحراف بینی تنها کاری که انجام می دهد جراحی انحراف است و در ساختار بیرونی بینی تغییری را ایجاد نمی کند.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button