تزریق کورتون به بینی راهکاری است که برای تسریع در کاهش ورم بینی توسط جراحان بینی به کار گرفته می شود، در این مقاله اطلاعاتی را در این رابطه در اختیارتان قرار خواهیم داد. بسیاری از افراد گمان می کنند که تزریق کورتون در هر زمان و هر شرایطی قابل انجام است و در حالیکه یک هفته از جراحی بینی شان نگذشته است برای تزریق کورتون به جراح بینی خود مراجعه می کنند که اشتباه است.

 

تزریق کورتون به بینی

 

تزریق کورتون به بینی در چه شرایطی انجام می شود؟

  • بیش از حد ضخیم بودن نوک بینی
  • طبق برنامه پیش نرفتن کاهش ورم نوک بینی
  • انجام عمل قبلی بر روی بینی

محل تزریق آمپول کورتون

پشت نوک بینی ناحیه ای است که در آنجا تزریق صورت می گیرد و زمانی انجام می شود که این قسمت بر اثر جراحی بینی سفت و کمی پر شده باشد. افرادی که دارای بینی گوشتی بوده و پوست بینی شان خیلی ضخیم است با بروز ورم شدیدتری بعد از جراحی بینی مواجه خواهند بود و به همین دلیل حتی اگر اقدامات مناسبی نیز در حین جراحی بینی انجام شود ممکن است ناحیه ذکر شده در معرض تغییرات پیشبینی نشده و ناخواسته قرار گیرد. به طور کلی اگر تزریق کورتون به درستی صورت گیرد موجب نرم شدن و کاهش تشکیل بافت اسکار در این ناحیه می شود. آمپول تریامسینولون محصولی است که برای تزریق در بینی مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه تزریق آمپول کورتون به بینی

برای تزریق در بیشتر موارد لیدوکایین را با تریامسینولین  ترکیب نموده و به وسیله سرنگ انسولین در ناحیه مورد نظر و در عمق پوست مناسب تزریق می نمایند. ترکیب باید غلظت مناسبی داشته باشد در غیر اینصورت ممکن است موجب تغییر رنگ موضعی یا نازک شدن پوست شود که در این صورت اصلاح آن بسیار سخت خواهد بود.

زمان اثربخشی آمپول کورتون

اولین تغییرات معمولاً پس از گذشت یک هفته از تزریق کورتون به بینی قابل احساس هستند. تجربه نشان داده است که شروع اثر بخشی کورتون پس از گذشت دو تا ۳ هفته از تزریق آن می باشد. عملکرد تریامسینولون بلافاصله بعد از تزریق در بدن شروع می شود ولی اثرات آن بعد از گذشت ماه ها و هفته ها قابل مشاهده است.

زمان مناسب تزریق کورتون به یبنی

تزریق معمولاً برای افرادی انجام می شود که ۶ ماه تا ۱ سال از جراحی بینی شان گذشته و هنوز مقدار قابل توجهی از ورم بینی شان باقی مانده و فروکش نکرده باشد. بعد از اینکه این ماده به بینی تزریق شد باید صبر کرد تا به طور کامل اثر خود را بگذارد و پس از آن و در صورت صلاحدید جراح بینی تزریق بعدی پس از گذشت ۶ تا ۸ هفته انجام می شود.

کاربرد تزریق کورتون :

استفاده از کورتون بعد از جراحی بینی به دلایل متفاوتی مورد انجام قرار می گیرد. که به طور معمول عبارتند از کاهش تورم ، پیشگیری از تشکیل بافت اسکار و یا حتی باعث روند درمان اسکار به وجود آمده مورد تزریق کورتون واقع خواهید شد.

تزریق کورتون به دلیل کاهش تورم :

ورم بینی بعد از عمل زیبایی بینی یکی از عوارض پس از رینوپلاستی است که تحت هر شرایطی به وجود می آید. اما به یاد داشته باشید که علل بسیاری می تواند بر اندازه و مدت زمان ماندگاری تورم بینی موثر باشد. در بسیاری از افراد تورم به وجود آمده عمدتا تا دو هفته بعد از عمل بینی بر جای می ماند و بعد از آن به طور کامل بهبود می یابد. در برخی ممکن است که این وضعیت برجای بماند و دکتر عمل بینی به فرد تزریق کورتون را توصیه کند که سریعتر ورم به وجود آمده را از بین ببرد.

استفاده از کورتون بعد از جراحی بینی برای پیشگیری از ایجاد بافت اسکار :

تزریق این ماده علاوه بر کاهش تورم می تواند مانعی برای ایجاد اسکار باشد. در افرادی که دارای پوستی ضخیم یا با ضخامت بالا هستند عمدتا دچار تشکیل اسکار و زخم با بافتی سفت خواهند شد. که با تزریق کورتون می توان این وضعیت را کنترل کرد.

آیا بعد از تزریق کورتون همچنان می بایست از چسب بینی استفاده کرد ؟

کورتون و چسب بینی هر دو روند های کاهش تورم می باشند. در نتیجه توصیه می شود که بعد از جراحی بینی همواره از چسب بینی استفاده کنید. حتی اگر برای کاهش تورم مازاد مجبور به تزریق کورتون شده اید استفاده از چسب بینی برای شما مضر نخواهد بود. و در نهایت بینی خوش فرم و جدیدی را بر روی صورت خود مشاهده می کنید که با دیگر اجزا صورت متناسب می باشد.

ثبت نام
اطلاع از
guest
4 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
مسعود
مسعود
2 سال ها گذشته

من دکترم متاسفانه فوت شدن من چهار ماه عمل کردم بینی من گوشتی بوده ورم خیلی داره شما انجام می دید کورتون برای من

emadpasha
emadpasha
1 سال گذشته

سلام من‌خودم برای خودم کورتن میزنم.‌ سه واحد امپول تریامسینولون داخل سرنگ انسولین پر میکنم. تا نصف سرنگ هم اب مقطر. میخاستم ببینم ترکیبم درسته؟؟؟؟

drfarahi10
drfarahi10
1 سال گذشته
پاسخ دادن به  emadpasha

ترکیبش کاملا اشتباهه و نباید توسط بیمار تزریق بشه حتما باید توسط پزشک انجام بشه

emadpasha
emadpasha
1 سال گذشته
پاسخ دادن به  drfarahi10

هر دکتری ی جور تزریق میکنه . و هردکتری ی مدل رقیق سازی داره. ممنون میشم. دقیقا تریامسینولون با سدلیم کلراید را توضیح بدید. در سورنگ انسلین

Call Now Button