جراحی بینی ترمیمی یا راینوپلاستی ثانویه نوعی جراحی پلاستیک بینی است که با هدف رفع ایراداتی که در جراحی اولیه بینی به طور کامل از بین نرفته یا حتی ایجاد شده باشد، انجام می گردد. در واقع روتوش بینی یا ترمیم بینی همان عمل بینی ثانویه است که برای ترمیم ظاهر و عملکرد بینی که قبلاً تحت عمل جراحی قرار گرفته انجام می گردد. افرادی که متقاضی عمل بینی ثانویه هستند باید جراح بینی خود را با دقت بالایی انتخاب نمایند به این خاطر که با هر بار تکرار، جراحی بینی پیچیده تر می گردد و احتیاج به تجربه و مهارت بالای جراح بینی دارد تا نتایج مطلوب و مورد رضایتی را حاصل نماید. می توانید نمونه کارهای جراحان بینی از جمله دکتر سعید فرهی بهترین جراح پلاستیک بینی بابل را با مراجعه به گالری تصاویر سایت ایشان یا اینستاگرام مشاهده نمایید.

 

جراحی بینی ترمیمی

دلایل انجام جراحی بینی ترمیمی

 • داشتن نوک بینی غیر طبیعی
 • بزرگ بودن بینی
 • تورفتگی بینی به دلیل بیش از حد برداشتن بافت بینی
 • فاصله زیاد یا غیرقرینگی سوراخ های بینی
 • خشکی بینی و مشکلات تنفسی

زمان مناسب جراحی ترمیمی بینی

زمان مناسب انجام جراحی بینی ثانویه حداقل بعد از یکسال می باشد تا ترمیم بینی بعد از جراحی اولیه تثبیت شده و بهبود یافته باشد. بیماران نباید زودتر از زمانی که جراح بینی تعیین می نماید اصرار به عمل بینی ثانویه نمایند به این خاطر که ممکن است باعث ایجاد عوارض جبران ناپذیری به خصوص در پوست بینی شوند.

چه افرادی کاندید مناسب انجام جراحی ترمیمی بینی هستند ؟

به طور عمده بایستی وضعیت صحت و سلامت عمومی فرد تایید شده باشد. سیگار و نوشیدن های الکلی را مدتی باشد که مصرف این ها را قطع کرده باشد. گفتنی است که فرد بایستی انتظارات واقع بینانه از نتیجه جراحی داشته باشد زیرا این عمل زیبایی بینی برای بار دوم است که به دلایلی مجدد تکرار گردیده است.

 

جراحی بینی ترمیمی

نکاتی درباره جراحی بینی ترمیمی

 • افراد باید انتظارات واقع بینانه ای داشته باشند.
 • طی یک ساله گذاشته جراحی انجام نداده باشند تا بدن آمادگی لازم را برای انجام جراحی بینی مجدد داشته باشد.
 • افرادی که دارای پوست نرم و نازک و ارتجاعی هستند گزینه مناسبی برای عمل ترمیم بینی هستند.
 • تورم بعد از عمل بینی ثانویه بیشتر از عمل اولیه بینی خواهد بود.

جراحی ثانویه بینی بدون بیهوشی 

انتخاب بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی به صلاحدید و میزان اصلاحات وارده است . اما در مواردی که ایرادات ظاهری بینی کم و سطحی باشد شاید پزشک طبق معاینه و چکاپ شخص تجویز کند که با بی حسی عمومی انجام شود اما در مواردی که ایرادات بیشتر و بسیار است بایستی از روش بیهوشی استفاده کرد.

اهمیت جراحی بینی ترمیمی

همانطور که گفته شد جراحی بینی ثانویه جزو جراحی های پیچیده بینی محسوب می شود زیرا ساختار بینی حداقل یک بار جراحی شده است و جراح بینی باید با دقت بیشتری تغییرات را بر روی بینی اعمال کند و کمی محدودیت در فرم دهی بینی وجود دارد .

افرادی که اقدام به عمل بینی دوم می کنند از نتیجه جراحی قبلی رضایت نداشته اند و نسبت به نتیجه عمل بینی ثانویه وسواس بیشتری دارند.

به همین دلیل برای کسب رضایت کامل از نتیجه جراحی بینی ترمیمی نیاز است تا جراح بینی خوب و ماهری را انتخاب نمایند.

انتخاب جراح بینی ماهر باعث می شود تا بیمار هیچ گونه نارضایتی از فرم بینی نداشته باشد و عملکرد بینی نیز دچار اختلال نشود .

جراحی بینی ترمیمی

اقدامات قبل از جراحی بینی ترمیمی

رعایت اقدامات قبل و بعد از عمل بینی ترمیمی همانند نکاتی است که باید پیش و پس از جراحی اولیه رعایت شود و تاثیر بسزایی در نتیجه جراحی دارد بنابراین اطلاع داشتن از این اقدامات و رعایت آن ها ضرورت بسیاری دارد.

 • با توجه به اینکه انجام جراحی بینی ثانویه نیازمند مهارت و تجربه زیاد است در انتخاب جراح بینی تان بسیار دقت کرده و جراحی را انتخاب نمایید که تخصص لازم در زمینه جراحی ترمیمی بینی را داشته باشد.
 • تشریح توقعات و انتظارات تان از جراحی به طور صادقانه کاری است که باید در مرحله بعدی انجام دهید.
 • مصرف نوشیدنی هایی که دارای الکل بوده و همچنین دخانیات موجب می شوند که از میزان اکسیژن موجود در خون کاسته شود بنابراین بهتر است که از مصرف آن ها اجتناب نمایید.
 • جراحان بینی برای آنالیز و بررسی دقیق ساختار بینی و تناسب آن با اجزای دیگر چهره عکسبرداری هایی را برای تان تجویز می نمایند که انجام آن ها ضروری است.
 • برخی از داروها همچون وارفارین موجب کم شدن میزان غلظت خون شده و به همین دلیل احتمال خونریزی در حین جراحی افزایش می یابد، لازم است تا مصرف این داروها را ۲ هفته قبل از جراحی ترمیمی بینی قطع نمایید.
 • اگر سوابق ابتلا به بیماری مزمنی را داشته یا در حال حاضر به این بیماری ها مبتلا هستید و از داروهای خاصی استفاده می نمایید حتماً جراح بینی خود را در جریان بگذارید.
 • برای اینکه تا چند روز بعد از جراحی نیازی به استحمام نداشته باشید شب قبل از جراحی استحمام کنید.
 • در صورت پر بودن معده در حین جراحی این امکان وجود دارد که مواد به درون دهان بازگشته یا فرد بعد از جراحی دچار حالت تهوع شود، بنابراین شب قبل از جراحی شام سبکی میل کنید و تا ۸ ساعت از خوردن مواد غذایی اجتناب کنید.

پروسه جراحی ترمیمی بینی

جراحی بینی ترمیمی می تواند با دو روش باز و بسته صورت پذیرد . این مساله به تغییرات مورد نیاز هر شخص بستگی خواهد داشت .گاهی اوقات فرد بعد از جراحی اولیه با مشکلات زیادی روبرو شده است و نیازمند تغییرات بسیار زیادی می باشد. اما بعضی اوقات تنها تغییراتی کوچک مورد نیاز است که در این صورت روش بسته انتخاب می شود.

برای انجام روش بسته بعد از اینکه فرد تحت بیهوشی عمومی قرار گرفت ، بهترین جراح بینی بابل با کمک گرفتن از یک ابزار از طریق سوراخ های بینی اصلاحات مورد نظر را انجام می دهد و در صورت نیاز غضروف ها و استخوان های اضافی را خارج می کند و یا در جای مناسب خود قرار می دهد ، سپس بخیه را انجام می دهد .تمامی بخیه ها در این روش داخلی هستند. برای انجام روش باز بهترین جراح پلاستیک بابل بعد از بیهوشی شخص برشی را در ناحیه کلوملا انجام می دهد و بعد از برداشتن پوست می تواند نواحی مورد نیاز به تغییر را به خوبی مشاهده کند .سپس تغییرات را در استخوان ها و غضروف ها اعمال می کند در صورت نیاز از گرافت استفاده می کند و با بخیه زدن ناحیه برش خورده، جراحی را به پایان می رساند.

جراحی بینی ترمیمی دماغ گوشتی

معمولا بینی های گوشتی به دلیل ضعیف بودن استخوان ها ، امکان تورم و افتادگی بیشتری دارند و افرادی با این نوع بینی بیشتر درخواست عمل ترمیمی دارند . هر چند در صورتی که برای جراحی اولیه به یک جراح بینی کارآزموده مراجعه شود خطای جراحی که فرد به عمل ترمیمی نیازمند می کند به حداقل می رسد.

 

جراحی بینی ترمیمی

چه مدت بعد از انجام عمل اولیه می توان عمل ترمیمی را انجام داد؟

این عمل معمولا بعد از گذشت یکسال از عمل اولیه می تواند انجام شود. قبل از انجام جراحی بینی ترمیمی در مورد اینکه روند بهبودی تان کامل شده است مطمئن شوید.

پیوند غضروف در جراحی ثانویه بینی

عمدتا برای انجام هدف های زیبایی و درمانی ، در عمل ترمیمی بینی پیوند غضروف مورد استفاده قرار می گیرد. تخلیه غضروف بینی در جراحی ابتدایی بینی امری طبیعی و معمول است. کمبود و نقصان غضروف تیغه بینی رایج ترین علامت است ، برای احتیاج به منابع غضروف گوش و دنده ، جهت پیوند خواهد بود. بعد این قسمت های غضروفی برای استفاده در بینی شکل خواهند گرفت.

آیا عمل ترمیمی بینی درد دارد ؟

در ارتباط با درد ناشی از متد جراحی بینی ترمیمی ، بایستی عرض کنیم که بیمار مانند پروسه عمل ابتدایی بینی ، درد را در حین جراحی حس نخواهد کرد. اما در دوره نقاهت در ر.ز های اولیه به طبع کمی احساس درد را تجربه خواهید کرد. که با استفاده از داروهای مسکن می توان این درد را برطرف کرد. در نتیجه اصلا برای درد در حین عمل یا بعد از آن اصلا نگران نباشید زیرا با استفاده از بهترین روش ها به نسبت شرایط جسمی و فیزیکی شخص جراح باعث می شود که در هنگام اعمال تغییرات درخواست شده توسط فرد اصلا دردی را تجربه نکنید

 

جراحی بینی ترمیمی

مراقبت های بعد از جراحی بینی ترمیمی

 • بیمار در صورت نداشتن مشکل خاصی در همان روز با صلاحید پزشک از بیمارستان مرخص خواهد شد. لازم است به مدت ۴ ساعت از دادن هرگونه نوشیدنی و مواد غذایی به بیمار خودداری کرده و پس از گذشت ۴ ساعت فقط به او آب یا آبمیوه های طبیعی داده شود.
 • در صورتی که بیمار احساس ضعف و گرسنگی داشت می توان بعد از ۸ ساعت غذاهای نرم و آبکی همچون سوپ در اختیار او قرار داد.
 • بیماران به هیچ عنوان نباید در روزهای ابتدایی بعد از جراحی ترمیمی بینی مواد غذایی سفتی همچون هویج یا ته دیگ میل نمایند.
 • لازم است تا بیماران از انداختن سر به سمت پایین خودداری نموده و از بینی خود در برابر هرگونه فشار و آسیب مراقبت نمایند.
 • برای کاهش ورم و کبودی بینی که از عوارض شایع بعد از جراحی می باشند در ۳ روز اول کمپرس سرد و در ۳ روز دوم کمپرس سرد بر روی بینی و نواحی دارای کبودی و ورم قرار دهید.

به چه علت است که دکتر ها توصیه می کنند یک سال بعد از عمل اولیه ، جراحی بینی ترمیمی را انجام دهید ؟

رینوپلاستی در دو راستای درمانی و زیبایی عمدتا بر روی استخوان و غضروف بینی مورد انجام قرار می گیرد. در روش درمانی ، فرآیند بر اساس بهبود سازکار داخلی بینی مورد انجام قرار می گیرد و در متد زیبایی با بهتر شدن فرم ظاهری بر روی استخوان و غضروف میزان تغییرات خواسته شده اعمال می شود. شایان ذکر است که در جهت دسترسی به ساختار داخلی بینی باید پوست را برداشت که جراح بیشترین دسترسی را به آناتومی داخلی بینی مانند استخوان و غضروف داشته باشد. با این دسترسی ها است که دکتر می تواند تغییرات خواسته شده را اعمال سازد. درست است که در مقاله مراقبت های بعد از عمل زیبایی دماغ بیان شد که دوره نقاهت این عمل کوتاه است اما باید به خاطر داشته باشید که حداقل یک سال زمان مورد نیاز است که پوست به طور کامل بر روی استخوان تثبیت شود و به حالت اولیه بازگردد. در نتیجه حداقل یک سال بایستی از عمل اولیه گذشته باشد که بتوان به سراغ جراحی بینی ترمیمی بروید. برای دریافت نتیجه بهتر از جراجحی ثانویه باید روند ترمیم و بازسازی کامل شده باشد که بتوان مجدد بینی را تحت عمل قرار داد. دقت داشته باشید که هر بار عمل کردن نیازمند قدرت و توان بیشتری است در نتیهمواره اولویت را همواره سلامتی خود در نظر بگیرید. گفتنی است که اگر دوره نقاهت عمل اولیه به طور کامل پشت سر گذارده نشود نمی توان نتیجه نهایی روند را مشاهده کرد و بتوان میزان تغییر دومیه را تشخیص داد.

چند بار می توان جراحی ترمیمی انجام داد ؟

هیچ عدد و ارقام مشخصی برای انجام عمل زیبایی بینی وجود ندارد ؛ این کار به این معنا نیست که می توان با انجام مکرر یک جراحی نتیجه موثر و مطلوبی از آن دریافت کرد. هر جراحی بینی ترمیمی که بیش از حد انجام بگیرد با عوارض همراه خواهد بود و اگر عوارض بیش از حد معمول گردند ممکن است سلامتی شما را به خطر بیاندازند و ظاهری نا فرم بگیرند . لذا مراجعه به یک جراح با تجربه و ماهر می تواند شما را از انجام دفعات بیشتر ترمیم بینی بی نیاز کند .
عواملی که می توانند بر انجام دفعات جراحی ترمیمی تأثیر بگذارد به شرح زیر هستند :

 1. پیچیدگی
  با انجام هر عمل ترمیمی ، این روش کمی پیچیده تر می شود. هرچه پیچیدگی بیشتر باشد ، عوامل تغییرپذیر محدودتر می گردند. پس از اولین جراحی ، توانایی ایجاد تغییرات بالقوه کاهش و هدف اصلاح نافرمی ها می گردد. با این حال، بسته به آنچه که در حال اصلاح است ، این نتیجه می تواند متفاوت گردد.
 2. جراح
  عواملی همچون توانایی ، تجربه و مهارت جراح می تواند در نتایج و درصد نیاز شما به جراحی مجدد تاثیر بگذارد. اگر نتیجه مطلوبی از عمل خود نگرفته اید دو راه پیش پای شماست که هر کدام پروسه های خود را دارند . آیا مجددا پیش همان پزشک اولیه بینی مراجعه می کنید و یا به سراغ متخصصی دیگر می روید ؟ انتخاب پزشکی که با بینی شما و سابقه عمل شما آشناست و یا انتخاب پزشکی که سابقه ی خوبی در زمینه اصلاح بینی ترمیمی داشته باشد را انتخاب می کنید؟
 3. بیمار
  پیش از جراحی می بایست با دید باز ، واقعیت ها را پذیرفت . جراح بینی تا جای امکان محدودیت های بینی را اصلاح می کند و بینی شما را چه از لحاظ ظاهری و بهبود مشکل تنفسی ، اصلاح می کند ولی بیمار هم باید قدردان این تغییرات و اصلاحات باشد . بهتر این است که انتظارات خود را با توجه به واقعیت ها کمی معقول تر کنید . اگر بیمار انتظارات غیر واقع بینانه ای از نتیجه عمل بینی ترمیمی خود داشته باشد، دور از ذهن نیست که از نتیجه نهایی رضایت مطلوب را نداشته باشد .

هزینه جراحی بینی ترمیمی

بیشترین هزینه جراحی مرتبط با دستمزدی است که جراح بینی دریافت می کند. جراحی ترمیمی بینی ، جراحی پیچیده ای است و هر جراح بینی قادر به انجام آن نمی باشد به همین دلیل هزینه بالاتری از جراحی اولیه دارد. علاوه بر دستمزد جراح بینی عوامل دیگری چون هزینه های بیمارستان و هزینه های آزمایشات ، خرید داروها و غیره نیز بخشی از هزینه را تشکیل می دهند.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button